Реал Мадрид не успеа да се пласира во финалето на ЛШ, на реванш натпреварот беше совладан со 2-0.

Момците на Томас Тухел беа подобри во текот на целиот меч, а Реал Мадрид може да биде среќен што прими само два гола во својата мрежа. Со ова се согласува и Зинедин Зидан, кој му честиташе на противникот.

„Можеме да кажеме дека Челзи беше подобар тим. Дадовме се од себе, но тие заслужија пораз. Дали жалам поради играчите кои ги ставив? Не се согласувам дека беа уморни. Ова е полуфинале и тие беа подготвени. Вака можеа да одиграат уште 90. минути. Дојдовме до крајот и неописливо сум горд на нив“, изјави Зидан и додаде:

sportmedia.mk