Приштина од Косово е учесник во првото квалификациско коло во Лигата на шампионите, откако вечерва го совлада тимот на Интер Ескаладес од Андора со 2:0.

Преткфалицискиот турнир се одигра меѓу четири тима, и истиот беше одржан во Елбасан, а најдобра беше екипата на приштина, која најпрво ја елиминираше екипата на Фолгоре, а вечерва и Интер од Андора со 2:0.

Приштина во првото коло во ЛШ ќе се соочи со Ференцварош, минатогодишниот учесник во групната фаза.

sportmedia.mk