Финалето во Лигата на шампионите меѓу Манчестер Сити и Челси дефинитивно ќе се игра во Истанбул на 29 мај. Ова го потврди УЕФА, и покрај фактот дека Турција во моментов е во карантин поради големиот број заразени со коронавирусот.

УЕФА исто така објави дека се надеваат дека ќе можат да обезбедат најмалку 4000 влезници за навивачите на Челзи и Манчестер Сити, кои би патувале од Англија до градот на Босфорот.

„Сигурно ќе имаме ограничен број на навивачи. Ниту сегашната состојба во Турција, која е во привремена „блокада“ до 17 мај, нема да влијае на тоа. Ние работиме со Турската фудбалска федерација на сите детали и веруваме дека секој што ќе стигне до финалето ќе биде безбеден. „Здравјето на сите учесници е наш апсолутен приоритет “, се вели во соопштението на УЕФА.

Целта на организаторите беше да дозволат да се пополнат 50 проценти од капацитетот на стадионот „Ататурк“, на кој можат да се сместат 75.000 навивачи. Поради мерките и состојбата во Турција, јасно е дека бројот ќе биде значително помал.

sportmedia.mk