Вчера Реал Мадрид не успеа да го победи Реал Сосиедад на свој терен, па со тоа не успеа уште повеќе да му се приближи на Атлетико Мадрид, кој иако се уште е лидер во Ла Лига, факт е дека формата му е во пад.

Сега Атлетико е прв со 58 бодови, втор е Реал со 53 а трета Барса со 53, но Реал и Барса имаа по еден меч повеќе.

Јасно е дека битката за титулата дури сега се загрева, а во недела на “Ванда Метрополитано“ се игра градското дерби меѓу Атлетико и Реал, тоа ќе биде битка на живот и смрт за двата мадридски клубови.

Тука е и распоредот кој со кого до крајот, кој кога гостува и слично. Евидетно е дека момците на Диего Симеоне имаат најтежок распоред, но има уште многу да се игра.

Најважно е за сите фудбалски фанови во Шпанија, па и во оние од другите земји кои ја следат Ла Лига,ќе биде супер интересно. Тројна битка за титулата.

Фудбалско уживање…

sportmedia.mk