И на западот се играат мечевите од 25.коло. Јасно е дека големото дерби се игра на Автокоманда во Скопје, каде домашниот тим на Скопје го дочекува Охрид. „Пиратите“ со победа и дефинитивно ќе станат прволигаши, може и со бод, но тоа зависи и од мечот меѓу Велешта и Гостивар. На Охрид пак му треба победа, само со три бода останува во игра за изборување на баражот за пласман во елитата. Секако дека за ова се прашува и тимот на Велешта кој е трет, но со ист број бодови како и охриѓани.

Тетекс во ова коло е слободен, додека Дрита гостува во Кичево. Кадино пак го пречекува Кораби.

ДВОЈКИ ЗА 25.КОЛО – ДЕНЕСКА (13 Ч)

ВЕЛАЗЕРИМИ – ДРИТА

КАДИНО – КОРАБИ

СКОПЈЕ – ОХРИД

ВЕЛЕШТА – ГОСТИВАР

ТЕТЕКС (СЛОБОДЕН)

ТАБЕЛА

1.СКОПЈЕ 51

2.ОХРИД 43

3.ВЕЛЕШТА 43

4.ГОСТИВАР 39

5.КОРАБИ 30

6.ВЕЛАЗЕРИМИ 26

7.КАДИНО 24

8.ТЕТЕКС 24

9.ДРИТА 20

sportmedia.mk