Жозе Мурињо, славниот стратег од Португалија, некогашен тренер на Порто, Челзи, Интер, Реал Мадрид, Манчестер Јунајтед, Тотенхем и сега на Рома.

Освојувач на Лигата на Шампионите во два наврати. Еден од најдобрите тренери во светот во 21 век, ако не и најдобар.

Можете да го сакате или мразите, нема средина.

Познато е дека кога доби отказ од Манчестер Јунајтед тој им се обрати на челниците на клубот од “Олд Трафорд“ со неколку забелешки, односно со четири работи кои тој уште пред пет години ги знаел…а сега сите, а посебно луѓето во клубот ги дознаа.

Тоа се…

-Пол Погба е „вирус“, тој не е тимски играч

-Лук Шо не ја корсти својата глава

-Рашфорд никако не може да биде прва опција во нападот

-Марсијал е тешка мрза и треба под итно да си оди

sportmedia.mk