Украинскиот тим Шахтјор, денеска го игра последниот натпревар во Украинскиот шампионат против Ингулец. Дуелот се игра во Киев, на „Олимписки“, а интересно е што тимот се возеше низ Киев со ретро автобус.

Автобусот е од 70-тите години, но целосно обновен.

Целта беше да се прослави 85-годишнината од формирањето на клубот, и играчите да почувствуваат како им биле на оние играчи кои биле дел од клубот пред 40 години.

Фудбалерите го оценија ова како одлична идеа.

sportmedia.mk