Џеди Осман, еден од најдобрите турски кошаркари, одморот меѓу двете НБА сезони го искористи за да го посети родниот Охрид, каде што е роден во април 1995 година.

Кошаркарот на Кливленд Кавалирс го поминува својот одмор со девојка, познатата турска актерка Ебро Шахин, која на социјалните мрежи сподели видео од забава во Охрид.

Осман и Шахин се во друштво на пријателите и семејството, а во позадина, ни помалку, ни повеќе, „Миљацка“ од Халид Бешлиќ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sport na B92.net (@b92_sport)

Ова и не е толку чудно бидејќи Осман своето детство го поминал на овие простори, бидејќи е роден во Охрид од татко Турчин и мајка Србинка од Нови Пазар.

Започна да се занимава со кошарка во БК Босна, а како дванаесетгодишник потпиша договор со Анадолу Ефес, денес двократниот актуелен европски шампион.

Тој помина десет години во Ефес, а од 2017 година настапува во НБА лигата за Кливленд Кавалирс.

Тој веќе подолго време е во врска со Ебро Шахин, а наскоро треба да следи и свадба, бидејќи се верија во 2021 година.

Фото: Профи