Томас Тухел очигледно е вистинскиот менаџер за тимот на Челзи. Германецот презема на сред сезона, и се покажа како тој решение. Тимот победува, а на лето очигледно дека клубот ќе му дозволи на германецот да состави свој тим за да може да биде конкурентен за највисок пласман.

Во прв ред, како ново засилување, вели денешен Сан ќе биде стоперот на Баерн Минхен, Никлас Зиле. Дајот Упамекано простигнува во Баерн на лето, конкуренцијата ќе биде жестока, па Тухел планира тоа да го искористи. Да го доведе Зиле во Лондон и да создаде стоперски тандем по свој вкус. Полека но сигурно во Челси на тој начин би се создала мала германска колонија, затоа што тука се веќе Хаверц, Рудигер и Тимо Вернер.

 

sportmedia.mk