Селекторот на Германија, Јоаким Лев е најплатениот селектор на тековното Еуро 2020. Неговата годишна плата е импресивна – 4,6 милиони евра. Во ТОП 3 најплатени селектори се најдоа и предводниците на Франција и Англија – Дидие Дешамп (4,2 милиони) и Герет Саутгејт (3,5 милиони).

Изненадувачки, селекторот на Русија, Станислав Черчесов, кој доживеа дебакл со Русија во последното коло и не успеа да се пласира во осминафиналето е меѓу најплатените. Нему Русите му исплаќаат 2,5 милиони евра годишно.

ТОП 10 НАЈПЛАТЕНИ СЕЛЕКТОРИ:

  1. Јоаким Лев (Германија) – 4,6 милиони
  2. Дидие Дешамп (Франција) – 4,2 милиони
  3. Герет Саутгејт (Англија) – 3,5 милиони
  4. Франк де Бур (Холандија) – 3 милиони

Роберто Манчини (Италија) 3 милиони

  1. Станислав Черчесов (Русија) – 2,5 милиони
  2. Фернандо Сантос (Португалија) 2,3 милиони
  3. Владимир Петковиќ (Швајцарија) – 1,74 милиони
  4. Луис Енрике (Шпанија) 1,5 милиони
  5. Роберто Мартинез (Белгија) 1,2 милиони

 

sportmedia.mk