Иако запиша и повеќе од солиднио девет одбрани на своето конто, Македонскиот ракометен репрезентативен голман Мартин Томовски не успеа да му донесе триумф на својот тим Лудвигсхафен. Во рамките од новото коло на германската лига неговиот тим загуби со конечни 30:27.

Нашиот интернационалец ја имаше главната улога во својот тим но не можеше сам да се носи со противникот.

Кун со 8 и Кастенинг со 7 гола беа најефикасни стрелци кај победникот, Нојхаус и Хајдер беа автори на по 6 гола за Лудвигсхафен.

 

 

sportmedia.mk