И така веќе шест години. Кога Бесарт Ибраими е расположен за игра, за голови, тогаш Шкенија победува, тука нема дилеми. Така беше и вчера во Ѓорче. Два ефектни гола за 2:0, потоа доволно беше само учествува во опасните акции пред домашниот гол. Одлична партија и на Алими, кој стави печат на победата на шампионот, тука секогаш е и агилниот Павич. Работнички одигра одлично со Силекс, победи со 3:1, а младите Марио Станковски и Димитар Тодоровски беа феноменални. Борец ја победи Ренова и се спаси од баражот. Голманот Ѓоргиевски на 0:0 му фати пенал на Селмани, Мишов стрелаше за водство, а искусниот Шиков беше добар во одбраната. Алтипармаковски од пенал и донесе победа на Струга ТЛ, победа која може да значи и Европа.

А. Пандев ја победи Беласица, Паноски ги начна домашните, а Илиески од Пелистер уште еднаш одигра квалитетно во одбраната која не му дозволи на Шкупи да победи.

ИГРАЧ НА КОЛОТО

БЕСАРТ ИБРАИМИ

Тим: Шкендија

Роден: 17.12.1986 во Кичево

Кариера: Влазерими, Напредок, Ренова, Шалке, Севастопол, Таврија, Металург Запорожје, Енозис, Ермис, Шкендија

sportmedia.mk