Екипата на ТФТ со одличниот последен период ја совлада екипата на Феникс во „Јане Сандански“ со 58:76 и остана во игра за местата кои водат во плеј-офот. ТФТ беа посконцентрирани од противникот во финишот на мечот кога се кршеше резултатот и на крајот победија. Со оваа победа се искачија на третото место на табелата во Суперлигата, меѓутоа имаат еден меч повеќе од ривалите кои конкурираат за место во плеј-офот Гостивар и Еуроникел.

Николов со 15 поени и Хортон со 14 беа најефикасни кај победничкиот тим, а кај Феникс најефикасни беа Петков со 15 и Митревски со 14 поени.

sportmedia.mk