ТФТ не успеа од втор обид да дојде до победа во втората рунда во балканското друштво. Иако во домашното првенство знае да приредува изненадувања, сепак против Хапоел Гилбоа, тоа беше само мисловна именка.

Македонскиот претставник го запиша вториот пораз, откако беше убедливо совладан со 94-68. Дуелот беше решен по првата четвртина, по која домаќинот имаше предност од 31-14, до крај само рутински го заврши мечот.

Андерсон со 19 поени беше единствениот кошаркар во редовите на ТФТ со двоцифрен број на поени.

 

sportmedia.mk