Сегашниот тренер на Борусија Дортмунд, Един Терзиќ, ќе остане во клубот и по завршувањето на сезоната, во која е јасно дека Марко Розе ќе седне на клупата на „милионерите“.

Терзиќ во моментов е прв предводник на Борусија Дортмунд, а тој ќе му биде асистент на Розе од почетокот на идната сезона.

Терзиќ го замени Лусен Фавре на тренерската клупа, а вчера направи огромна работа, со победата над Севиља 2:3 на гости, и се доближи до 1/4 финалето во Лигата на шампионите.

Само Терзиќ од сегашниот стручен штаб ќе остане и натаму дел од идниот стручен штаб, додека сите други тренери ќе го напуштат клубот по завршувањето на сезоната.

sportmedia.mk