Фудбалерите на Шпанија го постигнаа 100-от гол во историјата на таа селекција на Светските првенства.

Го постигна Дани Олмо во 11 минута од натпреварот против Костарика и со тоа „црвената фурија“ стана шести член на елитното друштво.

Пред Шпанија тоа го постигнаа Франција (124), Италија (128), Аргентина (138), Германија (227), Бразил (299).