logo
logo
logo

Случајот Чави ќе добие целосна разврска за една недела

Vecer | 20.05.2024

Случајот Чави ќе добие целосна разврска за една недела

Тренерот на Барселона, Чави Хернандез останува во темнина за неговата иднина во клубот, информира локалното издание „Мундо Депортиво“. Каталонците вчера победија со класични 3-0 на домашен терен против Рајо Ваљекано и го обезбедија второто место во Ла Лига, минимална цел за него и раководството. Менаџерот денеска не се појави во базата на клубот бидејќи им даде два дена одмор на своите играчи пред последниот натпревар од сезоната против Севиља следната недела.

„Мундо Депортиво“ прецизира дека дотогаш нема да има развој во врска со иднината на Чави. Тренерот и претседателот Жоан Лапорта се очекува следниот понеделник да одржат посебен состанок за да ги разјаснат своите позиции и да донесат конечна одлука дали легендарниот играч од средниот ред ќе остане на чело на тимот и следната сезона. Чудната ситуација настана во последните десетина дена, откако светскиот шампион даде коментари за ситуацијата во тимот, што, според медиумите, го налутило Лапорта.

Чави уште во јануари првично најави дека ќе си замине од Камп Ноу и на тоа мислење имаше до пред две недели, кога на прес-конференција заедно со Лапорта објави дека се предомислил и ќе остане. Потоа и претседателот прокоментира дека ова е најдоброто за иднината на тимот. Сепак, коментарите на Чави го налутија шефот, кој радикално ја смени својата позиција и сега е на мислење дека сака да се раздели со актуелниот тренер.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk