Словенија дојде до втората победа во квалификациите за пласман на Европското првенство 2022 година. На домашен терен, избраниците на Љубомир Врањеш ја совладаа Полска со 32-28 нанесувајќи и го првиот пораз.

Првото полувреме беше изедначено, претежно водството го имаше гостинскиот тим. Словенија на одморот замина со предност од 15-14, во продолжение го наметна својот ритам. Со серија од 3-0 дојде на плус четири (25-21), на четири минути до крајот беше и

Со новите два бода Словенија го презеде врвот во групата 5.

На втората средба денеска Шведска продолжи со перфекцијата, на домашен терен ја совлада Црна Гора со 27-24 и се зацврсти на првото место во групата 8.

 

sportmedia.mk