Македонската кошаркарска репрезентација одново се мачи на европска и светска сцена. Откако не успеавме да се пласираме на Европското првенство, одново се најдовме во ситуација да играме претквалификации за да стигнеме до квалификациите за СП 2023 година.

Од ФИБА-Европа дојде една убава вест, претквалификацискиот турнир Македонија ќе го игра во Скопје. Нашите кошаркари се најдоа во групата Ф, заедно со Швајцарија и Словачка.

Во првата фаза, на 12. август, Македонија игра со Швајцарија, два дена е дуелот со Словачка. На 16.август ни следува реваншот со Швајцарија, додека турнирот во Скопје ќе го затвориме на 18.август, со натпреварот против селекцијата на Словачка.

sportmedia.mk