Тешко дека тимот на Шалке годинава ќе се спаси од испаѓање но барем си го подобри денеска скорот. Победи по втор пат сезонава, и тоа на домашен терен против тимот на Аугзбург.

Стрелец на единствениот гол во триумфот од 1:0 беше Сердар во 4. минута од мечот.  Сеуште тимот од Гелзеркинхен е далеку од некаков спас затоа што во моментов има 13. бодови на своето конто.

sportmedia.mk