Поради болките во рамото, Серена Вилијамс одлучи да го предаде мечот од полуфиналето на овоогодинешниот Аустралиен Опен на Ешли Барти која без борба се пласира во големото финале.

Вилијам во полуфналето беше поуспешна од Даниел Колинс со 2:1, н0 не можеше да ги издржи болките во рамото, па се повлече.

Во второто полуфинале се среќаваат Габрин Мугуруза, односно Маркета Вондроусова.

 

sportmedia.mk