Барселона би можела следната сезона меѓу диреците да го има 43-годишниот ветеран Џанлуиџи Буфон. Ова е веста која ја пренесуваат вечерва повеќе италијански медиуми.

Јасно е дека Буфон ќе се раздели со Јувентус на крајот од сезоната, но најмалку се очекуваше дека ќе се пресели во шпанскиот гигант. Се претпоставуваше дека ќе оди во Парма, онаму каде што ја почна кариерата, но веројатно ќе заврши во поголем клуб. А, Парма сезонава испадна во Серија „Б“, но тоа не му е непознато на Буфон кој играше таму и со Јувентус.

 

sportmedia.mk