Јута не успеа да дојде до десетата победа во низа оваа сезона, лидерот во Западната конференција налета на Лука Дончиќ и неговиот Далас.

Словенецот постигна 31 поен, девет скока и осум асистенции во триумфот од 111-103. Од игра имаше 11/26, за три поени погоди шест од 11, додека од линијата за слободни фрлања ги постигна сите. Кај Јута, Конли имшае 28 поени, но тоа не беше доволно да се сопре Далас, кој со скор 27-21 се на седмото место во Западот, на две победи за Портланд. Јута и натаму е прва со 38-12.

На останатите средби: Бруклин го совлада Њујорк со 114-112, Минесота беше подобра од Сакраменто со 116-106, Оклахома беше подобар од Детроит со 108-132, Сан Антонио беше совладан од Кливленд со 101-125, Торонто – Вашингтон 103-101, Хјустон – Феникс 130-133.

sportmedia.mk