Португалскиот фудбалер во Манчестер Сити Рубен Диас е прогласен за играч на сезоната во Премиер лигата. За него ова е втора награда, повредна затоа што е од гласовите на играчите и тренерите во најсилната англиска лига, а претходно ја доби наградата за најдобар играч според спортските новинари.

Инаку во трката тој ги победи соиграчот и минатогодишниот освојувач Кевин де Брујн и напаѓачот на Тотенхем Хари Кејн. Тие тројца се најдоа во финалниот избор, а претходно испаднаа играчто на Јунајтед, Бруно Фернандес, плејмејкерот на Астон Вила, Џек Грилиш и напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах.

Најдобар тренер е Пеп Гвардиола. Стратегот на Манчестер Сити ја врати титулата на „Етихад“, додека уште еден фудбалер на Сити е добитник на наградата. Тоа е играч со најголем напредок и замина во рацете на Фил Фоден.

sportmedia.mk