Поразот на РБ Лајпциг на гостувањето во Дортмунд, го промовира Баерн Минхен во шампион на Германија уште пред „баварците“ да го одиграат дуелот со Борусија Менхенгладбах. Ако Лајпциг не загубеше во Дортмунд, тогаш Баерн требаше да го победи Менхенгладбах да ја осигура „Салатарата“. Но вака Борусија им ја заврши работата.

За Баерн тоа е деветта титула по ред, а 30. во историјата на Бундес лигата што е најтрофеен германски клуб.

А играчите на Баерн Давид Алаба и Томас Милер станаа единствените играчи во Бундес лигата со 10 бундеслигашки титули. Тие скокнаа на првото место и го потиснаа некогашниот нивни колега Франк Рибери кој остана со 9 титули.

Алаба и Милер ги освоија титулите во сезоните 2009/10, и останатите сезони почнувајќи од 2012/13 па до сега.

 

sportmedia.mk