По денешниот натпреварувачки ден на Олимпијадата, Јапонија ја зголеми предноста на табелата на медали затоа што придодаде уште три злата и сега има 13 златни медали, а второто место го презема Кина која стигна до 12 златни одличја.

Третото место го држат Соединетите Американски Држави со 11.

Македонија од 39 место вчера, падна на 43 позиција со еден сребрен медал кој го освои Дејан Георгиевски во таеквондо.

 

sportmedia.mk