Т. Пролет го запиша вториот триумф во новата сезона. По Металург, на гости го совлада дебитантот Скопје, со 29-33. Домаќинот пружи силен отпор, поведе со 8-4 и 12-8. Но избраниците на Андон Бошковски, се вратија пред полувремето, поведоа со 16-17.

Во продолжение Пролет успеа да воспостави ритам и да го приведе мечот во своја корист. Ѓорѓе Голубовиќ со седум гола беше најефикасен кај гостите, а девет погодоци за домашниот тим запиша Леонид Киселовски.

 

sportmedia.mk