Тимот на Гетеборг по трансферот на Марек Хамшик, кој за многумина беше изненадување, потпиша и со легендарниот шведски напаѓач Маркус Берг.

Берг, кој што долги години беше интернационалец, практично се враќа во Гетеборг откако беше дел од овој тим од 2003 до 2007, а потоа настапуваше за Гронинген, Хамбургер, ПСВ, Панатинаикос, Ал Аин, а доаѓа од Краснодар.

Гетеборг претходно го ангажираше и Понтус Верблом, екс шведски репрезентативец.

 

sportmedia.mk