По првите 45.минута од првото полуфинале во Купот на Македонија, Македонија ЃП и Академија Пандев играат 1:1. Интересно полувреме, со повеќе шанси и два гола, но и црвен картон.

Поведоа гостите со голот на Ферати во 14.минута, кога младиот играч за врска од 14-15 метри го лобуваше домашниот голман. Следуваа два удари на Робсон да Силва, но малку среќата, но малку и голманот Јовановски не дозволија израмнување. И така беше се до 31.минута кога Ајрулаху прво убаво си се намести за шут, за да потоа и прекрасниот гол за 1:1.

Проблемите да бидат поголеми за “пандевци“ е тоа што во 34.минута Ферати по фаулот над Ајрулаху, доби втор жолт, односно црвен картон, па така гостите останаа со играч помалку.

sportmedia.mk