Маурицио Покетино е стратегот од кој Челзи очекува многу, очекува да ја врати старата слава на гигантот кој пред извесно време “дрмаше“ со Европа.

И уште недојден, Аргентинецот, барем такви се најавите од Лондон, веднаш пречкртал дури 15 играчи на кои смета, кои треба да си заминат.

Се разбира дека за нив ќе треба да се плати извесна сума на пари, за тие што се под договор, а потоа Покетино има намера да направи и создаде свој тим.

На списокот на “отпишаните“ Покетино се: Пулишиќ, Ковачиќ, Зијеч, Канте, Кулибали, Менди, Обамејанг, Аспиликуета, Хадсон-Одои, Маунт, Галагер, Чалобах, Лофтус – Чик, Феликс и Закарија.

Неверојатно… сите овие играчи немаат место во новиот Челзи на Покетино.


sportmedia.mk