Искусниот бразилски дефанзивец Давид Луиз по 14 години играње во Европа за Бенфика, Челзи, ПСЖ и Арсенал се врати во татковината и потпиша за Фламенго. Клубот од Рио де Женеиро објави дека искусниот фудбалер потпишал договор на две години.

Давид Луиз е дете на Сао Пауло, а профи-кариерата ја почнал во клубот Виторија од Салвадор, главниот град на сојузната држава Бахија. Неговиот нов клуб Фламенго е еден од најпопуларните во Бразил но и најтрофејни. Има 37 трофеи од шампионатот Кариока меѓу нив и од последните три сезони. Седум пати бил бразилски шампион, два пати јужноамерикански шампион, еднаш го освои Суперкупот на Јужна Америка, еднаш Интерконтиненталниот куп…

 

sportmedia.mk