Пелистер не дозволи изненадување во четвртфиналето на плеј-офот, и на втората средба против Академија ФМП дојдоа до победа и се пласираа во полуфиналето каде за противник ќе го имаат подобриот од МЗТ Скопје и Куманово.

Битолчани дуелот го решија во едно полувреме поведоа со 21-41. На другата страна кошаркарите на домашниот тим беа немоќни, немаа одговор за силниот противник. На крајот беа совладани со 45-87.

Силаџи со 14 и Калахан со 13 ги предводеа битолчани, Димитриоски кај домаќинот имаше 10 поени. Елиминацијата не треба да биде разочарување, оваа сезона беше добра за нив.

sportmedia.mk