На завршницата на сезоната во алпско скијање, денеска во швајцарски Ленцерхајде, репрезентацијата на Норвешка победи во тимскиот паралел натпревар, откако во финалето ја победи Германија.

Во малото финале Австријците го зазедоа третото место. Норвежаните го одбранија златото од Светското првенство во Кортина, овој пат настапувајчи во состав: Кристина Рис-Јоханесен, Кристијан Нестволд-Хауген, Кристин Лисдал и Себастијан Фос-Солевог.

 

sportmedia.mk