Македонската кошаркарска репрезентација го игра во моментов квалификацискиот дуел против селекцијата на Италија во Перм, Русија, и може слободно да се каже дека не само што е рамноправна на полувреме со реалниот фаворит на овој дуел, туку е и подобар ривал.

Предводени сме од фантастичниот Недад Димитријевиќ кој на половина од дуелот има 19 поени, и неколку одлични асистенции. Добар и Џејкоб Вајли, повеќе од солидер Бојан Трајковски.

Имавме и ситуација, напад за да отидеме и на двоцифрена предност но два наши лоши напади наспроти двете тројки во серија на италијаните, направија на полувреме да водиме со плус два однодно 41:43.

 

sportmedia.mk