Некогашниот фудбалер на Наполи и словачки репрезентативец Марек Хамшик го одбра Гетеборг како негов иден клуб. Денеска 33-годишниот фудбалер од средниот ред стави потпис на договор со 18-кратниот шведски шампион до 30 август 2021 година.

„Марек е мотивиран и спремен за игра. Ние сме задоволни од тоа како течеа и како завршија преговорите. Тој ги разбира целите на Гетеборг. Тој поседува харизма, професионалност и вештини кои се уникатни и кој ќе ни бидат од голема помош“, изјави спортскиот директор Понтас Фарнеруд.

Марек доаѓа од кинескиот клуб Далиан каде што замина од Наполи во 2019 година. За италијанскиот клуб реализираше 100 гола и 79 асистенции во 409 натпревари во Серија А.

Foto> ifkgoteborg

sportmedia.mk