Интересна ситуација се случува во Германија. Марко Розе пред неколку дена објави дека ќе си замине од Борусија Менхенгладбах, на лето, а сега му се заканува отказ. Розе ќе биде идниот тренер на Борусија Дортмунд, тим кој што може да го избрка Розе предвреме од тимот на Менхенгладбах.

Имено, во германскиот Куп играат двете Борусии, а наводно се шпекулира дека Менхенгладбах поставил улиматум до Розе, дека мора да го мине тимот на Дортмунд, идната дестинација Розе.

Ако тоа не го стори, тогаш Розе ќе биде веќе „екс“, само останува да се види дали Борусија ќе го назначи веднаш, или ќе чека до крајот на сезоната.

Борусија Менхенгладбах во последно време игра слабо, тимот е далеку од позициите кои носат во ЛШ, и затоа можно е Розе да биде поранешен.

sportmedia.mk