По заминувањето на Серхио Рамос, јасно е дека идната сезона Реал Мадрид ќе има нов капитен. Во игра се четири фудбалери, пишува АС.

Најсериозен кандидат е Лука Модриќ, кој долго време е дел од тимот и вистински лидер на теренот, меѓутоа шпанските медиуми се прашуваат колку може да го понесе товарот со оглед дека веќе е во зрели фудбалски години, а згора на тоа има и многу „работа“ на теренот.

Други кандидати за капитенската лента се уште и Дани Карвахал и Каземиро. Карвахал е најблиску до превземање на лентата, а Каземиро да биде втор капитен. Има опција и за Марсело, но тој е далеку од првиот тим во моментов, односно неговата форма е далеку од идеална па прашање е дали ќе игра.

Следни на листата се Карим Бензема и Рафаел Варан, и навистина „кралевите“ имаат можност да бираат, што се вели Анчелоти ќе биде на „слатки маки“ да одбере лидер.

 

sportmedia.mk