Филип Муркуловски по три години пауза се врати во националниот дрес. Ниту тој, ниту Македонија не можеше да посака ваков почеток на едно ново репрезентативно поглавје. Популарниот Жути мечот го заврши со три погодоци, а по триумфот се огласи на „Фејсбук“ профилот.

„Докажавме дека со позитивна енергија и мотивација, квалитетот на младоста измешан со нашето искуство го клекна светскиот шампион на колена. Чудо кое не смее да остане само вечерна добра епизода. Продолжуваме уште по посветено за Македонија“, објави Филип Миркуловски.

Македонија во сабота заминува за Данска, следниот ден во Алборг го игра реванш мечот со актуелниот светски првак.

 

sportmedia.mk