Кошаркарите на Олимпија Милано се новите освојувачи на италијанскиот кошаркарски куп. Во финалето вечерва, тие го совлада тимот на Пезаро со 87:59 и го освоија првиот трофеј оваа сезона.

Доминацијата на Милано беше јасна уште од почетокот на мечот, па се чини дека Пезаро беше без шанси за каков било успех во ова финале. Тимот на Јасмин Репеша пружи мал отпор во првата четвртина и тоа беше главно се што направија кошаркарите на Пезаро во ова финале. Во продолжение тимот од Милано ја демонстрираше својата сила.

Датоме со 15 и Пантер со 13 поени беа најефикасни кај Миално, додека Каин постигна 15 поени за Пезаро. За Олимпија Милано ова беше првиот куп трофеј по пауза од четири години, кога последен пат го освоија куп пехарот.

sportmedia.mk