Милан ќе понуди готовина плус Јенс Петер Хауге за да го добие првиот стрелец на Удинезе, Родриго Де Пол. Весникот „Газета дело Спорт“, вели дека пакетот кој го подготви Милан за Аргентинецот, сигурно ќе ги заинтригира првите луѓе на Удинезе и играчот, особено ако Милан се квалификуваа во Лигата на шампионите.

Удинезе прифати дека времето на Де Пол на „Дачија Арена“ најверојатно е завршено и бара 40 милиони евра за негова слобода. Лидс Јунајтед останува силен кандидат за неговиот потпис, а во игра се и Интер и Јувентус.

Сега Милан се појавува како фаворит со вклучувањето на Хауге како дел од договорот за намалување на цената на операцијата.

sportmedia.mk