Лионел Меси му го донесе 11. трофеј на ПСЖ во францускиот шампионат. Тој во ремито против Стразбур го постигна 496. погодок во најсилните европски лиги и со тоа го помина Кристијано Роналдо на оваа листа, кој сега има еден погодок помалку.

Аргентинецот овој гол го постигна во 59. минута, ја искористи асистенција од Килијан Мбапе за водство од 0-1. Противникот подоцна израмни на 1-1, резултат кој не се смени до крајот на натпреварот.

Меси, кој стана омразен во Париз, сега на овој клуб му донесе историја, сега „светците“ се најтрофејни во францускиот шампионат со 11 титули, една повеќе од Ст.Етјен.


sportmedia.mk