Лео Меси и Кристијано Роналдо не се меѓу номинираните за „Златната топка“ за 2022 година од „Франс фудбал“. Лео Меси кој седум пати ја освои наградата за прв пат од 2005 година го нема меѓу 30-те фудбалери номинирани за блескавото одличје.
Меѓу номинираните не е и бразилскиот напаѓач Нејмар.
Пектраниот добитник на наградата Кристијано Роналдо е меѓу кандидатите за наградата 18-та година по ред.
Освојувачот на ЛШ Реал Мадрид има шест кандидати за наградата вклучително и новото засилување Антонио Ридигер. Ливерпул исто така има шест кандидати.
Инаку голем фаворит за наградата оваа година е Карим Бензема.

sportmedia.mk