Мешков Брест обезбеди место во четвртфиналето во Лигата на шампионите, откако на реванш мечот во осминафиналето ја надокнати негативата од два гола и го совлада Мотор Запорожје со 30-23.

Со овој триумф, Мешков Брест испиша историја, постана првиот белоруски тим кој ќе игра во четвртфиналето во најелитното европски клупско натпреварување. За противник на патот кон фајнл-фор завршницата за противник ќе ја има Барселона.

Според завршените резултати, во четвртфиналето ќе имаме македонско дерби меѓу Лазаров и Манасков, и нивните Нант и Веспрем, Алборг – Фленсбург, Кил – ПСЖ (треба да го потврди триумфот против Целје).

sportmedia.mk