Капитенот на Манчестер Јунајтед Хари Мегваер се уште не може да поверува на неверојатното промашување за време на мечот со Милан на првиот дуел од осминафиналето на Лига Европа. Англискиот репрезентативец се најде во идеална шанса за гол и по центаршутот место да ја спроведе топката во празниот гол, тој од нецели два метри ја погоди стативата.

На крајот мечот заврши 1:1 со тоа што Милан изедначи во последните секунди.

Требаше да погодам. Не можам да барам оправдување. Бев во идеална ситуација и требаше да ја пратам топката во голот. Место тоа ја погодив стативата. Затоа сум одбранбен фудбалер, а не напаѓач. Но и тоа не може да биде оправдување. Ситуацијата беше таква што мораше да погодам“, се „јадосува“ бекот на Јунајтед.

Епско промашување на Мегваер (видео)

sportmedia.mk