Вечерва нашата најдобра репрезентација ќе го одигра својот 243 официјален натпревар од своето постоење. Ривал ни е Лихтенштајн, тим кој треба и мора да се добие и да се освојат првите бодови во квалификациската група Ј за пласман на СП во Катар 2022.

Ако само малку се вратиме низ историјата, ќе видиме дека досега не денешен ден, на 28 март, сме одиграле два меча. Во 2001 година на свој терен сме ремизирале со Чешка, додека во 2017 сме ја победиле Белорусија со 3:0.

И двата пријалски меча. Со Чесите сме играле во Скопје, стрелци беа Христов за нас и Кука за противникот.

Со Белорусија стрелци беа Спировски и двапати Пандев. Од ова произлегува дека за нас 28 март е среќен ден, да се надеваме дека така ќе биде и во третиот меч на овој датум.

sportmedia.mk