Челзи направи чекор кон финалето во ЛШ, откако по првите 45. минути на возвратниот полуфинален дуел со Реал води со 1:0.

Челзи погоди преку Тимо Вернер уште во 18. минута, но голот на Германецот беше поништен поради офсајд. Реал имаше извонредна шанса преку Бензема во 26. минута, но шутот на Французинот од свртување, Менди успеа фантастично да го одбрани и да не дозволи гостинска предност.

Само две минути подоцна, Хаверц биеше во гредата, топката се одби до Вернер кој со глава само ја спушти во празната мрежа за водство на „сините“ од 1:0.

По овој гол Бензема имаше уште една шанса. Биеше со глава, но Менди повторно го одбрани неговиот удар.

 

sportmedia.mk