Со голот на Чупо-Мотинг во 40. минута, екипата на Баерн (М) замина на полувреме со предност од 1:0 на гостувањето во Париз, каде францускиот шампион може да жали што уште по овие први 45. минути не го реши прашањето за патникот во полуфиналето.

Нејмар е вистински трагичар за домашните, затоа што од три 100% шанси не успеа да реализира ниту една (една му одбрани Нојер, една заврши во пречката, а третата во дирекот од голот на гостите), по штостигна казната со голот на гостите и водството од 1:0.

На вториот дуел во Шпанија, Челзи и Порто не успеаја да го отворат резултатот, иако гостите притискаа сите 45 минути, но Челзи имаше две добри полушанси за гол.

 

sportmedia.mk