Екипата на Ливерпул беше на пат да загуби два бода во дуелот со Астон Вила во Премиер лигата, но извлече победа со голот на Трент Александар-Арнолд во 91. минута. Претходно Оли Воткинс ја доведе Астон Вила во предност, а „Црвените“ свртеја во вториот дел. Прво изедначи Мохамед Салах, а во последните секунди притисокот се исплатеше и Арнолд погоди за вредни три бода за Ливерпул кој со оваа победа за момент се искачи на четвртото место на табелата (конкурентите Вест Хем, Челзи и Тотенхем допрва треба да играат).

Астон Вила е на позиција 10.

sportmedia.mk