logo
logo
logo

Ливерпул го совлада Шефилд – смешен гол на Дарвин, а прекрасен на Алексис Мекалистер (видео)

Vecer | 04.04.2024

Ливерпул го совлада Шефилд – смешен гол на Дарвин, а прекрасен на Алексис Мекалистер (видео)

Екипата на Ливерпул стигна до планираните три бода во мечот со Шефилд Јунајтед во рамките на 31 коло на Премиер лигата. „Црвените“ славеа победа со 3:1 на својот „Енфилд“ иако гостите во вториот дел изедначија и чуваа реми до 76 минута кога домашните ги свртија работите во своја полза.

Поведе Ливерпул со голот на Дарвин Нуњез. Тоа се случи во 17.минута по огромната грешка на голманот Иво Грбиќ кој во обид да исфрли го погоди Нуњез и топката се одби во мрежата. Изедначи Шефилд со автоголот на Бредли во 58 минута.

Тогаш Јирген Клоп реагираше, па направи четири рокади во екипата ги извади Салах, Собослаи, Гомез и Гравенбех, а ги внесе Елиот, Робертсон, Гајпо и Џонс. Со тоа освен свежина доби и брзина и офанзива по крилните позиции.

Во 76 минута на асистенција на Диаз, аргентинскиот интернационалец Мекалистер го носи Ливерпул во водство од 2:1. Во 90 минута нововлезениот Гакпо го постави конечниот резултат на асистенција на исто така нововлезениот Робертсон.

Ливерпул има 70 бода на табелата, два повеќе од Арсенал, а три од Манчестер Сити.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk