Како што пренесуваат медиумите во Англија, тимот на Лидс е подготвен да плати цели 26. милиони фунти за голгетерот на белгиски Бриж, Шарл Де Кетелар.

Де Кетелар е убедливо најталентираниот млад напаѓач во Белгија, му помогна на Бриж да стане шампион годинава со 14 голови, а има забележано осум настапи за националниот тим.

Лид инсистира на доведување на екстра квалитетен напаѓач затоа што минатата сезона овој тим беше еден од најслабите кога се во прашање постгинатите голови.

 

sportmedia.mk